Turkish Film Channel’da Neler Oldu?

slide

Lüzum olduğu üzere duyurulur

Turkish Film Channel’da neler oluyor diye merakla Filmpot’a ulaşan yapımcı ve yönetmenlerin soruları bu duyurunun yapılmasını zorunlu kıldı.

2008 yılında Seattle’da bir ilham ile birkaç arkadaş tarafından kurulan Filmpot hobivari bir iş de yapıyordu. Türk filmlerinin Amazon Instant Video gibi internet üstünde servis veren platformlarda dijital olarak satışa ve kiralamaya çıkmasını sağlamaktı bu iş. Turkish Film Channel diye bir marka yaratmıştı Filmpot. Hüseyin Karabey’in sahibi olduğu, Serdal Doğan’ın çalıştığı ASİ film Türkiye’deki alt yüklenici olmuştu, lisanslama ve yapımcılara gelirlerin aktarılması onların sorumluluğu olacaktı (bu düzenlemenin yanlış olduğunu sonra anlaşıldı maalesef).

İş eğlenceli ve ilginç idi ama talep çok olmadığı için hobi kabilinden devam ediyordu. Yine de kimi Türk yönetmen ve yapımcılara para kazandırabiliyorduk, ve filmlere ulaşabilen seyircilerden aldığımız teşekkür notları bizi mutlu ediyordu.

2012’de işin rengi değişmeye başladı, Türkiye’de büyük adımlar atmak gerekiyordu artık. Serdal Doğan ve Hüseyin Karabey’in tanıştırdığı İbrahim Altınsay Filmpot’un iş modelini beğenmişti ve yatırım yaparak ortak olmak istemişti. İş büyüyecekti.

2012 yılında Türkiye’de İbrahim Altınsay ve Serdal Doğan isimli şahısların parçası olduğu bir ortaklık kuruldu. Artık yapımcılarla lisans sözleşmeleri bu işbirliği ile yapılacak ve Türkiye’deki operasyon büyüyecekti.

Ortaklık kurulduktan 6 ay sonra şahit olunan suistimaller sebebiyle sular bulandı maalesef. Neticede Filmpot masadan kalkmak istedi. Bu İbrahim Altınsay’ın çok hoşuna gitmedi. Ne olursa olsun Serdal Doğan’ı da iş modelini de seviyordu herhalde. İbrahim Altınsay Filmpot’un yayıncı anlaşmaları dahil bütün anlaşmalarını da devralmak istedi ama bu devir için sunduğu teklif Filmpot için kabul edilebilir gibi değildi. Akabinde çözüm amacıyla iyi niyetli birkaç adım atılmaya çalışıldı ama olmadı ve ortalık karıştı.

İbrahim Altınsay ise sanki devir yapılmış gibi hareket etmiş, işin yeni sahibi benim diyormuş dediklerinde pek ihtimal vermemiştik. Ama örneğin Filmpot’un sahibi olduğu Turkish Film Channel markasını Türkiye’de kendi şahıs şirketi olan Altınsay Filmişleri adına tescil ettirmek için başvuru yapmış. Başvurusunu farkedince Filmpot olarak itiraz ettik, itirazımız üzerine Altınsay Filmişlerinin başvurusu reddedildi ve kötü niyeti tescil edilmiş oldu ve Filmpot lehine sonuçlandı itiraz. Filmpot’a ait münhasır hakları ihlal eden işler yaptıkları için ASİ film ile olan sözleşmeyi feshettik.

İbrahim Altınsay’ın İlker Cengiz’e hitaben yazdığı ve hakaretler içerdiğini düşündüğümüz epostalarına (ne diye hala Türkiye’de otluyormuş? gibi İbrahim’in iç güzelliğini ele veren güzide cümleler içeren epostalar) dair İlker Cengiz avukatları aracılığı ile İbrahim Altınsay hakkında suç duyurusunda bulundu ve hukuki süreç halen devam etmekte.

Bunlarla bitmedi ama. Serdal Doğan, genel kurul toplantısını yapmak adına Hatay’da yaşayan İlker Cengiz’in annesinin adresine tebligat göndermiş. Biliyorsunuzdur bu toplantılara katılım için ortaklara haber verilmesi gerekir. Ne ilginçtir ki İlker Cengiz’in olduğundan haberi olmadığı karısı, annesinin evinde, aynı konutta ve sürekli olarak onunla oturduğunu ve eşi olduğunu beyan ederek bu tebligatı İlker Cengiz adına tebliğ almış. Ve bir genel kurul toplantısı yapılmış. Serdal Doğan ve İbrahim Altınsay’a göre Filmpot’tan öğrendikleri bu işte onlarla haksız rekabet ediliyormuş. E-devlet sitesinde farkedilmese ‘usulsüz belgelerle’, İlker Cengiz hakkında garip bir haksız rekabeti tespit davası açtıklarını da bilmeyecektik. Bilirkişiler raporlarında ortada bir haksız rekabet olmadığını tespit etmenin yanısıra bu davanın hiç açılamamış olması gerektiği yönünde de fikir bildirdi.

Dosyaları avukatlarımız incelerken farketti ki, Beyoğlu 7. Noterliğinden Sevgi Eryılmaz imzalı, İlker Cengiz’in annesinin adresine gönderdikleri bu tebligata İlker Cengiz adına karısı olarak imza atan kişi İbrahim Altınsay’ın kendi karısı imiş. Hanımefendinin büyük ihtimal ile bu olup bitenlerden hiç haberi yok. Konuyla ilgili olarak yapılan girişimler neticesinde yapılan bu vahim ‘hata’nın düzeltilmesi için de bütün adımlar atılmaya başlandı.

Filmpot var gücüyle vizyonunu gerçekleştirmek için çalışıyor. Dedikodu ile nasıl başedilir bilmiyorduk, yeni yeni öğreniyoruz. Böyle bir deneyime de ihtiyacımız varmış demek ki. Tüm dedikodulara rağmen işimizi iyi yaparsak, farkımızı ortaya koyarsak, şeffaf olursak ve ilkelerimize bağlı kalarak çalışırsak başarının devam edeceğine inanıyoruz.

Kamuoyuna Saygılarımızla Duyururuz.

Turkish Film Channel’da Neler Oldu?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Paylaş

Yazar Hakkında